Den 14 mars kommer våra medlemmar Maria Nilsson FI’18 och John Ward FI’18 att hålla ett föredrag på Medlehavsmuseet om de fantastiska arkeologiska fynd de gjort i Gebel el-Silsila i södra Egypten. De kommer att presentera sin forskning och de senaste fynden från platsen. Dessa består bland annat av krokodilguden Sobeks tempel, en faraonisk vattenfylld massgrav, en serie av monument och sfinx-statyer från en stenverkstad, samt en sammanfattning av förhistoriska hällristningar och historisk graffiti.

Vi som var med på Åre Summer Excursion i augusti har redan fått ett smakprov på de unika fynd och spännande berättelser som Maria berättade om då. Vi rekommenderar därför alla med ett intresse för Egypten och arkeologi att ta sig till denna spännande föreläsning. Anmälan sker på Medelhavsmuseets hemsida.